Flowers shop purchases roses for $1 per one flower, and sells it for $6. The shop sells 40 roses

per day on average, it works 25 days per month, and pays $500 rentevery month. Find how much money the shop earns per month.​

Ответы на вопрос

Отвечает Филииппов Никита.

Ответ:

4500

Пошаговое объяснение:

40rose*25days*6$=6000$

40+25=1000purchases

1000+500rent =1500

6000-1500=4500  money the shop earns per month