Write 2x² +16x+85 in the form a(x + b)²+c, where a, b and c are integers (whole numbers) to be

found.

Ответы на вопрос

Отвечает Токаренко Кристина.

Ответ:

2(x+4)²+53

a=2, b=4, c=53

Пошаговое объяснение:

a(x + b)²+c, a=?  b=?  c=?

2x²+16x+85=(2x²+16x)+85= 2(x²+8x)+85=2(x²+2*4x+4²)-2*4²+85=

=2(x+4)²-32+85=2(x+4)²+53

a=2, b=4, c=53