Q11. A rectangle has a perimeter of 40 cm. If its length is four times as long as its breadth, find

its dimensions (i.e. find the width and length of a rectangle) (3 points, 2 minutes)​

Ответы на вопрос

Отвечает Шараев Артемий.

Ответ :

Пошаговое объяснение:

Q11 .   Нехай ширина прямокутника має х см , тоді його довжина 4х см .

P = 2( a + b ) ;      2( 4x + x ) = 40 ;

                            2 * 5x = 40 ;

                                 10x = 40 ;

                                    x = 4 см ;    4х = 4 * 4 = 16 ( см ) ;

   a = 16 cм ,   b = 4 cм ;

S = a * b ;       S = 16 * 4 = 64 ( cм² ) ;     S = 64 см² .