Find the simple equation of one - fourth of a number x minus 3 gives 5​


Ответы на вопрос

Отвечает Уракчиева Алина.

Ответ:

\frac{1}{4}x-3=5

\frac{1}{4}x=8\\x=8:\frac{1}{4} \\x=32