Жай большек туринде жаз 0,2(1) пж срочно дам 10 балл​


Ответы на вопрос

Отвечает Каримова Фарахноз.

Жауабы: 0,2(1) = 19/90

Түсіндірме:

Периодты ондық бөлшекті 0,2(1) жай бөлшек түрінде жазу керек.

Период дегеніміз жақшаның ішіндегі сан. Онда 1 цифр бар және ол 1-ге тең. Үтірден кейін, бірақ периодқа дейін 1 цифр бар, ол 2-ге тең.

Осы мәліметтерді қолданып, жай бөлшегімізді жазайық.

Бөлшектің алымына ондық бөлшек үтірінен кейінгі бүкіл саннан периодқа дейінгі санның айырымын жазамыз, яғни 21 - 2. Ал бөлшектің бөліміне периодта неше цифр бар сонша 9 санын жазамыз және оның артына перидқа дейін неше цифр бар, сонша 0 тіркейміз, яғни периодта 1 цифр, сәйкесінше 9 және оған бір 0 тіркейміз:

\frac{21-2}{90} =\frac{19}{90}

0,2(1) ондық бөлшегі 19/90 жай бөлшек түріне ие болады.