Kimyo laboratoriyasida kislota va suv 3:4 nisbatda aralashtiriladi. Bir shishada 189 ml aralashma

mavjud. Bunday miqdordagi aralashmani tayyorlash uchun qancha kislota va qancha suv kerak edi?

Ответы на вопрос

Отвечает Кукуева Юля.

Ответ:

Hamma 3 + 4 = 7 qismlar aralashmasida. Kislota ulushi 3/7, suv ulushi esa 4/7.

189 ml aralashmani tayyorlash uchun qancha millilitr kislot va suv zarurligini aniqlash uchun aralashma hajmini tegishli ulushlarga ko‘paytirish kerak:

– Kislota soni: 189 ml * 3/7 = 81 ml

– Suv soni: 189 ml * 4/7 = 108 ml

Javob: 3:4 nisbatida 189 ml kishloq va suv aralashmasini tayyorlash uchun 81 ml kislota va 108 ml suv olish kerak.