одна сторона треугольника вдвое меньше второй и на 8 см меньше третьей. Найди стороны треугольника

если его периметр равен 48 см.

Ответы на вопрос

Отвечает Ерик Мейрман.

Let's call the length of the first side of the triangle "a", the length of the second side "b", and the length of the third side "c".

According to the problem statement, we know the following:

a = (1/2)b - 8 cm

c = b + 8 cm

The perimeter of a triangle is equal to the sum of the lengths of all three sides, so:

P = a + b + c

Given that P = 48 cm, we can substitute in the expressions for a and c and get:

48 cm = (1/2)b - 8 cm + b + b + 8 cm

48 cm = (3/2)b + 8 cm

We can now solve for b:

48 cm - 8 cm = (3/2)b

40 cm = (3/2)b

b = (40 cm * 2/3) = (80/3) cm = 26.67 cm

Now that we know the length of b, we can use the expressions we have for a and c to find their lengths:

a = (1/2)b - 8 cm = (1/2) * 26.67 cm - 8 cm = 13.33 cm - 8 cm = 5.33 cm

c = b + 8 cm = 26.67 cm + 8 cm = 34.67 cm

So the three sides of the triangle are 5.33 cm, 26.67 cm, and 34.67 cm.

Отвечает Миков Ваня.

Ответ:

a=10см, b=20см, c=18см

Пошаговое объяснение:

a=b/2

a=c-8

P= 48 см

--------------

a,b,c-?

a+b+c=48

2a+a+a+8=48

a=10см

b=2a=2×10=20см

с=8+10=18см