The sum of three fourths of the number a and 24 is negative 9. What is the value of a


Ответы на вопрос

Отвечает Олефир Слава.

Ответ:

-44

Пошаговое объяснение:

Let's call the sum "x".

x = (3/4)a + 24

We know that x = -9, so we can substitute that into the equation:

-9 = (3/4)a + 24

Next, we'll isolate "a" by subtracting 24 from both sides:

-33 = (3/4)a

Finally, we'll divide both sides by 3/4 to find the value of "a":

a = -44

So, the value of "a" is -44.