How many grams of nitric acid can be obtained from 4 mols of ammonia? pleaseee write answer quick


Ответы на вопрос

Отвечает Добролюбов Семён.
Дано:
n (NH3) = 4моль
m (HNO3) - ?

NH3 + 2O2 = HNO3 + H2O
n=1моль ⠀ ⠀ n=1моль
⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ М=63г/моль

1) n (HNO3) = n (NH3) = 4моль
2) m (HNO3) = 63*4 = 252г
Ответ: m (HNO3) = 252г

©OAR