Please help ! )))) How many mol orthophosphate acids can be obtained from 6.2 grams of phosphorus?


Ответы на вопрос

Отвечает Shpak Milaniya.
Дано:
m (P) = 6,2г
n (H3PO4) - ?

2P ⠀ + ⠀ 8H2O = 2H3PO4 + 5H2
n=2моль⠀ ⠀ ⠀ ⠀ n=2моль
M=31г/моль⠀ ⠀ ⠀М=98г/моль

1) n (P) = 6,2/31 = 0,2 моль
2) n (H3PO4) = n (P) = 0,2 моль
Ответ: 0,2моль

©OAR