3.Acidid oxides:A. Interact with acids with formation of salts B. Interact with bases with

formation of salts C. Do not form salt at interaction with acids D. Do not form salt at interaction with bases​

Ответы на вопрос

Отвечает Подольская Елена.

Решение:

B. Interact with bases with formation of salts, ex. SO3 + Cu(OH)2 = CuSO4 + H2O

С. Do not form salt at interaction with acids, in some cases, acid oxide can react with acids, for example, redox reactions: SO2 + 2H2S = 3S + 2H2O