Calculate total mass NaNo3 and percent concentration of salt by mass in the new solution if we have

poured two solutions: 250g solutions with 10% and 300g solution with 20% СРОЧНО! ДАЮ 100 БАЛЛОВ

Ответы на вопрос

Отвечает Иващенко Никита.

Ответ:

m(Sol)=250+300=550 g

m(NaNO3)=250*0.1+300*0.2=25+60=85 g

W(NaNO3)=85/550=0,1545 - 15.45 percent