78 g of potassium reacted with 44.8 liters of chlorine. Calculate the amount and mass of the salt

obtained. 2 mol; 74.5 g 1 mole; 74.5 g 1 mole; 149 g 2 mol; 149 g​

Ответы на вопрос

Отвечает Грудев Никита.

Ответ:

2K+Cl2=2KCl

n(K)=78/39=2mol

n(Cl)=44.8/22.4=2mol

n(KCl)=2*74.5=149g

2mol;149g