539 8. Epinephrine (adrenaline) is a hormone secreted into the bloodstream in times of danger and

stress. It is 59.0% carbon, 7.15% hydrogen, 26.20% oxygen, and 7.65% nitrogen by mass and has a molar mass of 183 g/mol.​

Ответы на вопрос

Отвечает Полосухин Артём.

Ответ:

C9H13NO3;

Объяснение:

N(C) = M(adr) * w(C) /12 =183 * 0.59/12 = 9;

N(H) = M(adr) *w(H) /1 = 183 *0.0715/1 = 13;

N(O) = M(adr) * w(O) /16 = 183 * 0.2620 /16 = 3;

N(N) = M(adr) * w(N) /14 = 183 * 0.0765/14 = 1;

C9H13NO3