A) x²-44-32=0 помогите пожалуйста я пропустил весь 8 класс


Ответы на вопрос

Отвечает Темирхан Торехан.
To solve the equation x² - 44x - 32 = 0, we can use the quadratic formula.

The quadratic formula states that for an equation in the form ax² + bx + c = 0, the solutions for x can be found using the formula:

x = (-b ± √(b² - 4ac)) / (2a)

For our equation, a = 1, b = -44, and c = -32. Plugging these values into the quadratic formula, we have:

x = (-(-44) ± √((-44)² - 4(1)(-32))) / (2(1))

Simplifying:

x = (44 ± √(1936 + 128)) / 2

x = (44 ± √(2064)) / 2

x = (44 ± √(144 * 14)) / 2

x = (44 ± 12√14) / 2

x = 22 ± 6√14

Therefore, the solutions to the equation x² - 44x - 32 = 0 are x = 22 + 6√14 and x = 22 - 6√14.