The wavelength of a radio wave varies inversely as its frequency. A wave with a frequency of 720

kilohertz has a length of 500 meters. What is the length of a wave with a frequency of 450 kilohertz?

Ответы на вопрос

Отвечает Butikov Daniil.

Answer:

648

Explanation:

720kHz/500m=X/450kHz

X=720*450/500=72*45/5=72*9=648 meters