What is the maximum value of 10cos^2x -6sinxcosx +2sin^2x


Ответы на вопрос

Отвечает Барабанова Дарья.

f(x)=2−4sin2(x)+4sin(x)f(x)=2−4sin2⁡(x)+4sin⁡(x). Let t=sin(x)t=sin⁡(x). Then 0<t≤10<t≤1. We have a new function:

g(t)=−4t2+4t+2