Qadoqlash korxonasi katta idishlarda mahsulotlarni sotib oladi va uni kichik idishlarga qadoqlab,

savdoga chiqaradi. Korxona mahsulotni katta idishlarda sotib olayotganda har kilogrammi uchun 2 000 so'mdan to'laydi, kichik idishlarda savdoga chiqarayotganda esa har bir qadoqdagi mahsulotni 60 000 so'mdan sotadi. Bu hafta korxona 12 ta katta idishdagi mahsulotlarni sotib olib, qadoqladi va uni 25 ta kichik idishda savdoga chiqardi. Agar katta idishdagi mahsulot miqdori kichik idishdagidan 52 kg og'irroq bo'lsa, korxona ushbu amaliyotdan qancha foyda ko'rgan? ​

Ответы на вопрос

Отвечает Кочетков Александр.

Ответ:

Korxona har bir katta idishdan 52 kg ko'p sotib olgan bo'lsa, uning sotib olgan mahsulot miqdori 12 x 52 = 624 kg bo'ladi. Uning sotilgan narxi esa 2,000 x 624 = 1,248,000 so'm.

Korxona katta idishlar uchun har bir kg uchun 60,000 so'mga sotgan, shuningdek kichik idishlar uchun sotgan. Shuning uchun, 25 ta kichik idishga savdoga chiqarilgan mahsulot miqdori:

624 kg / 52 kg = 12 ta katta idishga olinadi

25 - 12 = 13 ta kichik idishga olinadi

Bu 13 ta kichik idishda 624 kg ni sotib olgan narxi:

624 kg x 60,000 so'm = 37,440,000 so'm

Shu vaqtda, korxona kichik idishlar uchun sotib olgan va savdoga chiqarilgan mahsulotlar uchun o'z mijozlaridan 37,440,000 so'mdan ko'proq daromad ko'rdi. Foyda miqdori esa:

Foyda = (daromad - xarajat) = (37,440,000 - 1,248,000) = 36,192,000 so'm

Shu sababli, korxona ushbu amaliyotdan 36,192,000 so'm foyda ko'rgan.