23. Тік төртбұрыштың периметрі 32 см. Оның ұзындығынын енiне қатынасы 5:3 қатынасына тең. Тік

төртбұрыштың ауданын табындар. ​

Ответы на вопрос

Отвечает Прохорова Елена.

Тік төртбұрыштардың периметрінің бір бұрыштың ұзындығы бойынша қатынасына бөліп-пайласып, периметрді түрлеу қызметінде күйерімді шекарлау керек.

Периметрі 32 см деп берілген тік төртбұрыштың қатарын бірлеген көлемін анықтағанда:

4к + 8к + 3к + 6к = 32,

21к = 32,

к = 32 / 21 = 1,523 см.

Осындай қатынас бойынша қайтадан периметрді жасап келеді:

5к + 3к + 5к + 3к = 16к = 16 * 1,523 = 24,368 см.

Найдың ауданын табу үшін, төртінің базасының (қатары бойынша ең белгілік қатар) ұзындығын белгілейміз. Еніне 5к, базасының ұзындығына 3к деп есептейміз.

Ені: 5к * 3к = 15к² = 15 * 1,523 * 1,523 = 34,861 см².

Осындай, тік төртбұрыштың ауданы 34,861 см² болады.