9x-3=4(2x-1) пожалуйста помогите ставлю 20 баллов ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️


Ответы на вопрос

Отвечает Некрасова Катя.

Ответ:

-1

Пошаговое объяснение:

9x-3=4(2x-1)

9x-3=8x-4

9x-3-8x+4=0

x+1=0

x=-1