26. Выполните действия: 2) (6-4):22: 5)(2+0.25)-0,12; 3) (1,25+1)-2.4: мне Толька 3 пажалуста


Ответы на вопрос

Отвечает Морозов Денис.

Let's solve each of these equations step by step:

2) (6-4):22

First, we solve the subtraction inside the parentheses: 6 - 4 = 2.

Then, we divide the result by 22: 2 ÷ 22 = 0.09090909 (recurring).

Answer: 0.09090909

5) (2+0.25)-0.12

First, we solve the addition inside the parentheses: 2 + 0.25 = 2.25.

Then, we subtract 0.12 from the result: 2.25 - 0.12 = 2.13.

Answer: 2.13

3) (1.25+1)-2.4

First, we solve the addition inside the parentheses: 1.25 + 1 = 2.25.

Then, we subtract 2.4 from the result: 2.25 - 2.4 = -0.15.

Answer: -0.15

Отвечает Рымар Иван.
3) (1,25+1)-2,4
Первое: 1,25+1=2,25
Второе : 2,25-2,4= -0,15