9. Qəfəsdə 600 quş var. Bunun 20%-i qaratoyuq, 5%-i qırqovul, 15%-i turac, qalanının isə 25%-i

tərlandır. Qəfəsdə neçə terlan var? * (1 Puan) O A) 90 O B) 100 O C) 110 O D) 120

Ответы на вопрос

Отвечает Грудинина Полина.

600 : 100 × 20 = 120 (quş) - qaratoyuq

600 : 100 × 5 = 30 (quş) - qırqovul

600 : 100 × 15 = 90 (quş) - turac

600 - (120 + 30 + 90) = 360 (quş) - qalan quşlar

360 : 100 × 25 = 90 (quş) - tərlan

cavab: A) 90