Haryati had 1250 oranges. She gave away 242 oranges. She packed the rest of the oranges equally

into bags of 8. She sold all the bags at $3 each. How much money did Haryati receive?

Ответы на вопрос

Отвечает Садеева Регина.

Ответ:

378

Пошаговое объяснение:

1250-242=1008
1008:8=126
126•3=378

Отвечает Емельянова Катя.

Answer:378 dollars

1250-242=1008 oranges

1008/8=126 bags

126*3=378 dollars