11.Қабырғасы 8 см, бұрышы 60 -ка тен ромб кабырғалары сфераны жанай- ды. Сферанын радиусы 4 см.

Сфера центрінен ромб жазықтығына дейінгі кашыктыкты табыңдар. lyd​

Ответы на вопрос

Отвечает Кобляков Женя.
Ромб кабырғаларының сфераны жанайтын себебінен, олардың бірінші касымы мен екінші касымы арасындағы өлшемін табу қажет болады.

Әзірленген ромбның касымының өлшемі:

8 см (кабырға) + 8 см (кабырға) = 16 см

Сферанын радиусы 4 см берілген, бірақ біз өзгеріссізде айтарымыз: ромб касымынан сфера орталығына дейін қашыктықтың өлшемін табу қажет болады. Ол орта барлығында тұр. Осыларды 60 градус аралығы бойынша көрсеткіш пайда бола алады.

Сфераның центрінен ромбға дейінгі кашықтықтың өлшемін табу үшін косинус формуласын пайдаланамыз:

cos(60 градус) = (ромб касымының үстіндеғі кашықтық) / (сфераның радиусы)

cos(60 градус) = 1/2 (косинус 60 градус табылуы)

Сонымен қатар:

(ромб касымының үстіндеғі кашықтық) = 1/2 * 4 см = 2 см

Со, сфераның центрінен ромбға дейінгі кашықтық 2 см.