Срочно! When 5.4 g of aluminum Al reacts with oxygen 10.2 g of aluminum oxide Al2O3 is formed. What

is the mass of oxygen reacted. a) write a chemical reaction here: b) find n(Al) = mol c) find n(Al2O3) = mol d) mass of oxygen reacted = g

Ответы на вопрос

Отвечает Чернова Галина.

Ответ:

Answer 4.8 g

а) 2*26.98 = 53.96

b) 3*16 = 48

48 + 53.96 = 101.96

c) m O2 = 10.2 * 48 / 101.96 = 4.8 g