The blade of a table saw has a diameter of 25.4 cm and rotates with a frequency of 750. What is the

magnitude of the centripetal acceleration at the edge of the blade?

Ответы на вопрос

Отвечает Тарасюк Лёха.

Дано:

D = 25,4 см = 0,254 м

R = D/2 = 0,127 м

ω = 750 рад/с

___________

aₙ - ?

Центростремительное ускорение

aₙ = ω²·R

aₙ = 750² · 0,127 ≈ 71 400 м/с²

Given:

D = 25.4 cm = 0.254 m

R = D / 2 = 0.127 m

ω = 750 rad / s

___________

aₙ -?

Centripetal acceleration

aₙ = ω² · R

aₙ = 750² · 0.127 ≈ 71,400 m / s²