При каких значениях параметра p точка пересечения прямых px+3y=-p и 3x+py=8 лежит либо в первой

четверти координатной плоскости либо на одной из осей координат? (-3;0]

Ответы на вопрос

Отвечает Волк Дима.
Simplifying 3x + -1py + -3y + px = 0 Reorder the terms: px + -1py + 3x + -3y = 0 Solving px + -1py + 3x + -3y = 0 Solving for variable 'p'. Move all terms containing p to the left, all other terms to the right. Add '-3x' to each side of the equation. px + -1py + 3x + -3x + -3y = 0 + -3x Combine like terms:  3x + -3x = 0px + -1py + 0 + -3y = 0 + -3x px + -1py + -3y = 0 + -3x Remove the zero: px + -1py + -3y = -3x Add '3y' to each side of the equation. px + -1py + -3y + 3y = -3x + 3y Combine like terms: -3y + 3y = 0 px + -1py + 0 = -3x + 3y px + -1py = -3x + 3y Reorder the terms: px + -1py + 3x + -3y = -3x + 3x + 3y + -3y Combine like terms: -3x + 3x = 0 px + -1py + 3x + -3y = 0 + 3y + -3y px + -1py + 3x + -3y = 3y + -3y Combine like terms: 3y + -3y = 0 px + -1py + 3x + -3y = 0 The solution to this equation could not be determined.