Sinemada 320 yer vardı.her sıraya 4 yer artırıb,bir sıra ilave etdikden sonra sinemada 420 yer

oldu.sinema salonunda kaç sıra oldu?

Ответы на вопрос

Отвечает Белобородов Слава.
Sinemadakibyerlerin sahesi 320 olduqundan, her sirani "a", yerleri ise "b" kimi gotursek bele bir tenlik alinar:
ab=320
1 sira ve 4 yer elave etdikden sonra:
(a+1)(b+4)=420
ve sistem tenliyini hell elememiz qalar:
ab+4a+b+4=420
324+4a+b=420
4a+320/a=96
4a^2-96a+320=0
a^2-24a+80=0
a1=20
a2=4
sinemanin 4 sirasi olmadigina gore 20 sirani gotururuk ve yerlerin sayini tapiriq:
a=20
20b=320
b=320÷20
b=16
belelikle yerlerin sayi artmadan once siralarin sayi - 20, yerlerin ise -16, say artiminnan sonra sira (20+1) 21, ve yer (16+4) 20 oldu
Cavab: 21 sira ve 20 yer