Подайте у вигляді суми розрядних доданків число 1)334 2)563 3)75342; 4)80907


Ответы на вопрос

Отвечает Пышная Изабелла.

сделай пожалуйста ответ лучшим :)

1) 300 + 30 + 4 = 3*10^2 + 3*10^1 + 4*10^0 = 3 hundreds, 3 tens, 4 ones.

2) 500 + 60 + 3 = 5*10^2 + 6*10^1 + 3*10^0 = 5 hundreds, 6 tens, 3 ones.

3) 70000 + 5000 + 300 + 40 + 2 = 7*10^4 + 5*10^3 + 3*10^2 + 4*10^1 + 2*10^0 = 7 ten thousands, 5 thousands, 3 hundreds, 4 tens, 2 ones.

4) 80000 + 9000 + 7 = 8*10^4 + 9*10^3 + 7*10^0 = 8 ten thousands, 9 thousands, 7 ones.