Ashrafda Mahmudga qaraganda 2marta kõp daftar bor edi.Ashraf 6dona daftar sotib olgan edi,undagi

daftarlar Mahmudnikiga qaraganda 5marta kõp boladi.Har bir bolada dastlab qancha daftar bor edi?​

Ответы на вопрос

Отвечает Гриф Степан.

Ответ:

Ashrafda-4ta daftar bo'lan edi

Mahmud-2ta daftar bo'lan edi

Пошаговое объяснение:

Mahmudda x daftarlar bo'lsa,unda Ashrafda 2x (2martaga kõp daftar bo'ladi)

Ashraf yana 6 ta daftar sotib oldi demak 2х+6, Mahmudda 5 martaga kamroq bo'lib qoldi.

(2х+6) : х = 5

(2х+6) = 5х

5х-2х = 6

3х = 6

х = 6/3

х = 2 (daftar) Mahmudda dastlab bo'lgan daftarlar sonni

2*2 = 4 (daftar) Ashrafda dastlab bo'lgan daftarlar sonni

4+6 = 10 (daftar) Ashrafda hazirgi paytda

10 : 2 = 5 - Ashrafda Mahmudnikiga qaraganda 5marta kõp boladi