7) Josephine bought 8 packets of biscuits. Each packet had a mass of 500 g. She repacked them

into 3 boxes. The first box was twice as heavy as the second box. The third box was 60 g heavier than the second box. What was the mass of the second box?

Ответы на вопрос

Отвечает Марков Никита.
Josephine bought 8 packets of biscuits and each packet had a mass of 500 g
So total mass of the biscuit is 8×500 = 4000 g
Let's assume the amount of biscuit in the second box is x
The first box was twice as heavy as the second box so, the amount of biscuit in the first box will be 2x
The third box was 60 g heavier than the second box, so the amount of biscuit in the third box will be x+60
Total amount of biscuits = 2x+x+x+60 = 4x+60
Then,
4x+60=4000
4x=3940
x=985


Therefore, mass of the second box is 985 g.