15. The dimensions of a triangle with base 4 m and neight 5 m are multiplied by 3. How is the area

affected? multiplied by​

Ответы на вопрос

Отвечает Судейко Виолетта.

Ответ:

Since area of a triangle equals to a*h/2, if a and h are multiplied by 3, the area of a triangle would become 9 times greater.

S1 = 4 * 5 / 2 = 10

S2 = 4 * 5 * 3 * 3 / 2 = 90