42. Yш дукенге кегеніс әкелінді. Бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасының екінші дүкенге

әкелінген көгеніс массасына катынасы 2:3 қатынасындай. Екінші дүкенге әкелінген көгөніс массасының ушінші дүкенге екелінген кегеніс массасына катынасы 5:7 катынасындай. Бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы үшіншi дукенге әкелінген кегеніс массасынан 770 кг кем. Yш дүкенге неше тонна көгеніс әкелінді?​

Ответы на вопрос

Отвечает Панасюк Мария.
Сенімді тізімдеу бойынша:

1. Бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы: X тонна.
2. Екінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы: Y тонна.
3. Ушінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы: Z тонна.

Берілген шарттар бойынша, әкелінген көгеніс массасының мәндерін табу үшін катынастарды пайдаланамыз:

1. Y/X = 2/3 (бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасыны 2/3 катынау қатарымен екінші дүкенге әкелінген көгеніс массасына бөлу).
2. Z/Y = 5/7 (екінші дүкенге әкелінген көгеніс массасыны 5/7 катынау қатарымен ушінші дүкенге әкелінген көгеніс массасына бөлу).

Соңырақ, бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасыны жасаймыз:

X = 770 + Y (үшінші дүкенге әкелінген көгеніс массасынан 770 кг кем).

Енгізуіміз керек екінші дүкенге әкелінген көгеніс массасын X мәніне саламыз:

Y/X = 2/3

Y/(770 + Y) = 2/3

3Y = 2(770 + Y)

3Y = 1540 + 2Y

Y = 1540 тонна.

Екінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы 1540 тонна. Ал бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасын тапамыз:

X = 770 + Y

X = 770 + 1540

X = 2310 тонна.

Сонымен тамам, бірінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы 2310 тонна. Ушінші дүкенге әкелінген көгеніс массасын тапу үшін екінші дүкенге әкелінген көгеніс массасынан 770 кг кем екенін анықтаймыз:

Z = 1540 - 770

Z = 770 тонна.

Сізге көмек көрсету үшін ушінші дүкенге әкелінген көгеніс массасы 770 тонна болады.

Ең жақсы жауапты іске қосыңыз))