Допоможіть будь-ласка (1/2+3/5)-(3/4+6/9)​


Ответы на вопрос

Отвечает Зайцев Владимир.

Ответ:

1/2 + 3/5 = (5/10) + (6/10) = 11/10

3/4 + 6/9 = (27/36) + (24/36) = 51/36

Now we can substitute and simplify the original expression:

(1/2 + 3/5) - (3/4 + 6/9) = 11/10 - 51/36

To subtract fractions with different denominators, we need to find a common denominator:

10 and 36 have a common multiple of 180, so:

11/10 = (11/10) * (18/18) = 198/180

51/36 = (51/36) * (5/5) = 255/180

Now we can subtract:

(11/10) - (51/36) = (198/180) - (255/180) = -57/180

Therefore, (1/2 + 3/5) - (3/4 + 6/9) = -57/180, which can be simplified by dividing both numerator and denominator by the greatest common factor of 57 and 180, which is 3, to get:

-57/180 = -(19/60)

So the final answer is -(19/60).

Держи бро, я написал на английском чтобы легчше было.

Пошаговое объяснение:

Отвечает Спинеев Артём.
-57/180= -(19/60)
Дорівнює: -(19/60)