488. Апасы кызына: «Сегиз жыл мурун мен сенден 6 эсе улуу болгом, ал эм сегиз жылдан кийин сенден

эки эсе гана улуу болом». Апасы жана кызы канча жашта?​

Ответы на вопрос

Отвечает Eremyan Elizaveta.
Кызы X жашта болсун, андан кийин 8 жаштан кийин, азыр ал X + 8. 8 жыл мурун апам 6 эсе улуу болчу
Ошентип, ал азыр 6X + 8. 8 жылдан кийин апам 2 эсе улуу болот билдирет
(6X+16):2=X+16 3X+8=X+16 2Х=8 X=4
X+8=4+8=12
6Х+8=6х4+8=32 жашта.
Жообу: 12,32.