486. Кошой 22 жашта, Алмамбет 1 жашта. Кошой канча жылдан кийин Алмамбеттен 4 эсе улуу болот?​


Ответы на вопрос

Отвечает Дондокова Наташа.

Ответ: 6 жылдан кийин Кошу Алмамбеттен 4 эсе чоң болот.

Пошаговое объяснение:

Мейли-Кошу Алмамбеттен 4 эсе улуу боло турган жылдардын саны. Ал кезде кошунун Жашы Азыр 22 жашта, Алмамбеттин жашы 1 жашта. Аркылуу Ох жылдар Кошу жашы 22 + Болотх жыл, ал эми Алмамбет жашы 1 + болот Ох жыл.

Маселенин шартына ылайык, кошунун жашы жыл аркылуу Алмамбеттин жашынан 4 эсе көп болот. Математикалык жактан муну төмөнкүчө жазса болот:

22 + X = 4 * (1 + X)

Кашаанын ачылышы:

22 + X = 4 + 4X

Теңдеменин бир тарабына жылдырабыз:

22 - 4 = 4X - X

18 = 3X

X = 6

Ошентип, 6 жылдан кийин Кошу Алмамбеттен 4 эсе улуу болот.