A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win?


Ответы на вопрос

Отвечает Зюзин Никита.

A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win?

1) Find one percent of the total number of matches:

160 : 100 = 1,6 (1%)

2) Find how many games is 65 percent (this will be the desired number of wins, which we will write in the answer)

1,6 * 65 = 104 (win)

Answer: 104 win