6 hours 24 minutes is how many hours? ​


Ответы на вопрос

Отвечает Захарова Валерия.

Ответ:

6,4 hours

Пошаговое объяснение:

1 hour = 60 minutes

24 minutes = \frac{24}{60} hours = \frac{6*4}{6*10} hours = \frac{4}{10} hours = 0,4 hours

6 hours 24 minutes = 6 hours + 0,4 hours = 6,4 hours