Екі сылақшы ұзындығы 600 м қоршауды бояйды, бірінші сылақшы 8 сағат ішінде 16 метр, екіншісі 7

сағат ішінде 21 метр жылдамдықпен жұмыс істейді. Олар бірге жұмыс істей отырып, бүкіл қоршауды қанша күн бояйды? Жұмыс күні 8 сағатқа созылатындығын ескер.

Ответы на вопрос

Отвечает Аспаев Алёшик.

Жауабы: 15 күн

Түсіндірме:

Екі сылақшы бір күнде 8 сағат жұмыс жасайды. Есеп шарты бойынша, бірінші сылақшы бір күнде 16 метр қоршауды бояйды:

s₁ = 16 м

Екінші сылақшы 8 сағат ішінде неше метр қоршауды бояйтынын табайық. Ол 7 сағат ішінде 21 метр қоршауды бояйды. Оның жылдамдығы боялған қоршау мен оны бояуға кеткен уақыттың қатынасына тең:

v₂ = 21 м / 7 сағ = 3 м/сағ

Енді екінші сылақшы бір күнде неше метр қоршау бояйтынын есептейік:

s₂ = 3 м/сағ ∙ 8 сағ = 24 м

Бүкіл қоршауды екі сылақшы неше күнде бояп бітіретінін есептеу үшін, оның толық ұзындығын олардың бір күнде бояйтын қабырға ұзындығына бөлеміз:

\dfrac{600}{s_{1} + s_{2}} =\dfrac{600}{16 + 24} =\dfrac{600}{40} = \dfrac{60}{4} =15

Екі сылақшы бүкіл қоршауды 15 күн бояйды. #SPJ1