10. Мәндерін тауып, оларды рим цифрларымен жа XII - VIII XX - X X + II XI - VII XI - IX X - IV


Ответы на вопрос

Отвечает Плескач Дима.

Ответ:

1)IV

2)X

3)XII

4)IV

5)II

6)VI

Отвечает Толстенкова Ольга.

Ответ:

Рим цифрлары - қазіргі кезде сирек қолданылатын нөмірлеу жүйесі. Олар құрастырылған бас әріптер сандарды көрсету үшін. Бұл әріптердің бірігуі басқа санға жол ашу үшін қосылады немесе азайтылады. Барлық қолданылатын әріптер келесідей:

Мен = 1

V=5

X = 10

L = 50

C = 100

D = 500

М = 1000

Мысалы, 1 саны I әрпі », және екеуінің қосындысы арқылы 2 «ІІ». Бұл эквиваленттерді түсінгеннен кейін, төменде рим цифрларын қалай жазу керектігін түсіндіреміз.

Рим цифрлары қалай жазылады?

Рим цифрларын жазу үшін сіз меңгеруіңіз керек қосу және азайту. Қалған нәрселер - біз сізге көрсететін қарапайым ережелер. Бастау үшін сіз мұны білуіңіз керек қатарда 3 -тен артық әріп болмауы керек.

Егер екі әріп тең болса немесе бірінші екіншісінен үлкен болса, қосу, басқаша (егер бірінші әріп екіншісінен аз болса), алынып тасталады. Мысалы:

Мен = 1

II = 1 + 1 = 2

II = 1 + 1 + 1 = 3

VII = 5 + 1 +1 = 7

IV = 5 - 1 = 4

IX = 10 - 1 = 9

XIX = 10 + 10 - 1 = 19

Егер сіз 4 -ға тең немесе одан көп санды қолданғыңыз келсе, сізге жолды қоюға тура келеді винкулум, әріптердің жоғарғы жағында. Бұл олардың саны 1 -ға көбейтілетінін білдіреді. Мысалы Рим цифрларымен 4.000 келесі түрде ұсынылған:

Рим цифрларымен 4000

Сан 10.000 келесі түрде ұсынылған: