1)3 1/8-2 2/3+1/6 2)4 3/5-2+1/10 3)3 7/8-2 3/4+1/2 4)3 5/14-1-6/7 За раннее спасибо!!!Побольше

ответов!

Ответы на вопрос

Отвечает Марков Кирилл.
1) 25/8/-8/3+1/6=11/24+1/6=15/24=5/8
2) 23/5-2+1/10=23/5-10/5+1/10=13/5+1/10=27/10=2 7/10
3)31/8-11/4+1/2=9/8+1/2=13/8=1 5/8
4) 2 5/14-6/7=33/14-6/7=21/14=3/2=1 1/2
Отвечает Романова Алия.
  1. To solve this problem, we need to convert all the mixed numbers into improper fractions first, and then perform the subtraction and addition operations.

3 1/8 = (83 + 1)/8 = 25/8 2 2/3 = (32 + 2)/3 = 8/3 1/6 = 1/6

So, the expression becomes:

25/8 - 8/3 + 1/6

To add and subtract fractions, we need to find a common denominator. In this case, the least common multiple of 8 and 3 is 24.

So, we can convert the fractions as follows:

25/8 = (25/8) x (3/3) x (8/8) = 75/24 8/3 = (8/3) x (8/8) x (3/3) = 64/24 1/6 = (1/6) x (4/4) x (6/6) = 4/24

Now we can perform the operation:

75/24 - 64/24 + 4/24 = 15/24 = 5/8

Therefore, 3 1/8 - 2 2/3 + 1/6 = 5/8.

  1. First, we convert the mixed numbers into improper fractions:

4 3/5 = (5*4 + 3)/5 = 23/5 2 = 2/1 1/10 = 1/10

So, the expression becomes:

23/5 - 2 + 1/10

To add and subtract fractions, we need to find a common denominator. In this case, the least common multiple of 5 and 10 is 10.

So, we can convert the fractions as follows:

23/5 = (23/5) x (2/2) = 46/10 1/10 = 1/10

Now we can perform the operation:

46/10 - 2 + 1/10 = 44/10 = 22/5

Therefore, 4 3/5 - 2 + 1/10 = 22/5.

  1. First, we convert the mixed numbers into improper fractions:

3 7/8 = (83 + 7)/8 = 31/8 2 3/4 = (42 + 3)/4 = 11/4 1/2 = 1/2

So, the expression becomes:

31/8 - 11/4 + 1/2

To add and subtract fractions, we need to find a common denominator. In this case, the least common multiple of 8 and 4 is 8.

So, we can convert the fractions as follows:

31/8 = 31/8 11/4 = (11/4) x (2/2) = 22/8 1/2 = (1/2) x (4/4) = 4/8

Now we can perform the operation:

31/8 - 22/8 + 4/8 = 13/8

Therefore, 3 7/8 - 2 3/4 + 1/2 = 13/8.

  1. First, we convert the mixed numbers into improper fractions:

3 5/14 = (14*3 + 5)/14 = 47/14 1 = 1/1 6/7 = 6/7

So, the expression becomes:

47/14 - 1 - 6/