4). m = {4; -6} және п = {-2; 2) векторлары берілген a) k = 0.5m + 3 векторының координатасын

табындар [4 балл] b) т және к векторлары коллинеар бола ма? с) и векторымен бағыттас болатын бірлік вектордың координатасын табыныз. [5 балл]

Ответы на вопрос

Отвечает Ефимкина Вика.

Ответ:

a) k векторын табу үшін міндеттерді орындап боламыз:

k = 0.5m + 3p

Мына болмағаны үшін, мениңді арынды орындау керек:

k = 0.5 * [4; -6] + 3 * [-2; 2]

k = [2; -3] + [-6; 6]

k = [2 - 6; -3 + 6]

k = [-4; 3]

Сондықтан, k векторын табу керек көрсетілген болатын жауапқа сәйкес келеді.

б) Т және к векторлары коллинеар болар ма? Коллинеар болу анықтамасын табу үшін т және к векторларының қоординаталарының салыстырылуы керек.

Т векторы: [4; -6]

К векторы: [-4; 3]

Егер бір вектор ғана басқа векторды тығыз байланыстыру керек болса, олардың салыстырмалы қоординаттарының екі қатарының произведение сол жақ жатады:

(4 * -4) + (-6 * 3) = (-16) + (-18) = -34

Егер салыстырмалы қоординаттардың произведе сол жағынан нөлге тең болса, онда олар коллинеар болады. Сонымен қатар, коллинеар болу үшін тарабдардың екі қатарының произведе сол жақта 0 болады:

-34 = 0

Сондықтан, т және к векторлары коллинеар емес.

с) И векторымен бағыттас болатын бірлік вектордың координаттарын табу үшін тарабдардың координаттарды қосу керек:

И = м + п = [4; -6] + [-2; 2]

И = [4 - 2; -6 + 2]

И = [2; -4]

Сондықтан, и векторынің координаттары [2; -4] болады.

Объяснение: