Термохімічне рівняння реакції горіння фосфору: 4P + 5O2 = 2P2O5 ∆H = -1010 кДж Визначте: а) масу

фосфору, який згорів, якщо виділилось 1000 кДж те- плоти; б) скільки теплоти виділиться при взаємодії фосфору з 10 л (ну) кисню; в) теплоту утворення фосфор (V) оксиду.

Ответы на вопрос

Отвечает Савин Саша.

Объяснениеa) За законом збереження енергії:

q = ∆H * n

де q - виділена теплота, n - кількість молів речовини, яка згоріла.

Оскільки ∆H = -1010 кДж при згорянні 4 молів фосфору, то на 1 моль фосфору виділяється:

q/mol = ∆H/4 = -1010 кДж/4 = -252.5 кДж/моль

Тому кількість молів фосфору, який згорів і виділив 1000 кДж теплоти:

n = q/q/mol = 1000 кДж/(-252.5 кДж/моль) ≈ -3.96 моль

Оскільки кількість молів не може бути від'ємною, то візьмемо модуль:

n = |-3.96 моль| ≈ 3.96 моль

Маса фосфору, який згорів:

m = n * M = 3.96 моль * 30.97 г/моль ≈ 122.5 г

б) За рівнянням реакції 1 моль фосфору займає 5 молів кисню. Отже, для 10 л (ну) кисню, який має молярну масу 32 г/моль, кількість молів кисню:

n(O2) = V * (ну) / M = 10 л * (1/22.4 моль/л) * (32 г/моль) ≈ 14.29 моль

Кількість молів фосфору, який згорить за цих умов:

n(P) = n(O2) / 5 ≈ 2.86 моль

Виділена теплота за цих умов:

q = ∆H * n(P) = -1010 кДж/mol * 2.86 моль ≈ -2895.4 кДж

Отже, при взаємодії фосфору з 10 л (ну) кисню виділиться близько 2895.4 кДж теплоти.

в) Теплота утворення фосфор(V) оксиду визначається за рівнянням:

∆H = (2 mol P2O5 * ∆Hf(P2O5)) - (4 mol P * ∆Hf(P))

де ∆Hf(P2O5) - теплота утворення 1 моля фосфату(V) оксиду, ∆Hf(P) - теплота утворення 1 моля фосфору.

Підставляємо відповідні значення:

-1010 кДж = (2 моль * ∆Hf(P2O5)) - (4 моль * ∆Hf(P))

∆Hf(P2O5) = 4 * ∆Hf(P) - 505 кДж/моль

Отже, теплота утворення фосфор(V) оксиду становить близько -505 кДж/моль.