What is the mass of calcium nitrite in 3M 240 ml solution A) 120 B) 210 C) 100 D) 130


Ответы на вопрос

Отвечает Беркут Никита.

Ответ:

n(Ca(NO_2)_2)= C(Ca(N0_2)_2)*V(Ca(N0_2)_2) = 3M* 0,24l=0,72 mol\\m(Ca(NO_2)_2)=n(Ca(N0_2)_2)*M(Ca(N0_2)_2) = 0,72*132=95,04 g

All answers are wrong. But the closest option is "C".