pentru 5kg de bomboane sa platit 281 lei cit costa 3 kg de astfel de bomboane?


Ответы на вопрос

Отвечает Бондарь Ваня.

5 kg ----------- 281 lei

3 kg -----------      x lei

 

x= (3*281):5=168,6 (lei)-3 kg de  bomboane

 

nebo tak:

 

1) 281:5=56,2(lei)-1 kg de  bomboane

2) 56,2*3=168,6(lei)-3 kg de  bomboane