197×(588:49+728:56)×40=розв'язання ​


Ответы на вопрос

Отвечает Иванова Ксения.

Ответ:

197,000

Пошаговое объяснение:

588:49 = 12

728:56 = 13

So, 588:49 + 728:56 = 12 + 13 = 25

Now, we can replace the expression inside the parentheses with the result:

197 × 25 × 40

Next, we can simplify the multiplication:

197 × 25 = 4,925

So, the final result is:

4,925 × 40 = 197,000

Therefore, 197×(588:49+728:56)×40 = 197,000.