497 Функция формулой g(x) = x ^ 35 Сравните: a) g(8, 9) * pi*g(7, 6) 6) g(- 4, 6) g(- 5, 7) : 498

Сравните: B) g(-10) и г) g(-63) g(63)

Ответы на вопрос

Отвечает Смирнов Евгений.

Ответ:

a) g(8, 9) * pi*g(7, 6): To find the value of g(x), we substitute the given values into the formula g(x) = x^35.

g(8, 9) = (8^35) = 2.82110991e+27

g(7, 6) = (7^35) = 1.57304758e+27

So, a) g(8, 9) * pi*g(7, 6) = (2.82110991e+27) * pi * (1.57304758e+27) = 1.40321925e+55 * pi

b) g(-4, 6): Similarly, substituting the values into the formula:

g(-4, 6) = (-4^35) = -5.49755814e+23

c) g(-5, 7): Again, substituting the values:

g(-5, 7) = (-5^35) = -8.8817842e+26

So, c) g(-4, 6) g(-5, 7) = (-5.49755814e+23) * (-8.8817842e+26) = 4.88368077e+50

498 Сравните: B) g(-10) и г) g(-63) g(63):

To find the values of g(-10) and g(-63), we substitute the values into the formula g(x) = x^35.

b) g(-10) = (-10^35) = -1.00000000e+35

g(63) = (63^35) = 3.77789319e+62

So, b) g(-10) = -1.00000000e+35 and г) g(-63) g(63) = (-1.00000000e+35) * (3.77789319e+62) = -3.77789319e+97