Ունենք աղաջուր ,որի1/3ը աղն է։Աղաջրի կշիռի որ տոկոսը կլինի աղը,եթե ջրի կշիռը կրկնապատկենք։


Ответы на вопрос

Отвечает Сусаев Андрей.

Ответ:

Խտություն համասեռ նյութի, ֆիզիկական մեծություն (ընդունված է նշանակել հունարեն {\displaystyle \rho }{\displaystyle \rho }՝ «ռո» տառով). որոշվում է նյութի {\displaystyle m}m զանգվածի և գրաված {\displaystyle V}{\displaystyle V} ծավալի հարաբերությամբ՝ {\displaystyle \rho =m/v}{\displaystyle \rho =m/v}։ Անհամասեռ նյութի խտությունը զանգվածի և ծավալի հարաբերության սահմանն է, երբ ծավալը ձգտում է մի կետի, որտեղ որոշվում է խտությունը։ Երկու նյութերի խտությունների հարաբերությունը ֆիզիկական որոշակի պայմաններում կոչվում է հարաբերական խտություն։ Միավորների միջազգային համակարգում խտությունը չափվում է կգ/մ³, CGS համակարգում՝ գ/սմ³ միավորով։ Գործնականում ընդունված են նաև գ/լ, տ/մ³ և արաահամակարգային այլ միավորներ։ Գազերի և հեղուկների խտությունը չափելու համար օգտագործում են խտաչափեր։