In a factory that manufactures light bulbs,0.04% of all light bulbs manufactured are defective.On

the average,there will be three defective light bulbs out of how many manufactured?​

Ответы на вопрос

Отвечает Дугужева Алина.
Х * 0.0004 = 3
х = 3 / 0.0004
х = 7500
Отвечает Васильев Давид.

Ответ:

1) 0,04%=4/10000

2)(3:4)·10000=7500

Health and good luck!

Пошаговое объяснение: