506. A bulldozer excavated 555 m of earth in 3 hours. How many cubic meters did another bulldozer

excavate in 4 hours, if itexcavated 15 m’more per hour than the first bulldozer?​

Ответы на вопрос

Отвечает Коршовський Ігор.

Ответ:

800 m

Пошаговое объяснение:

1)555:3=185 (m) per hour

2)185+15=200 (m) per hour second buldozer

3)200*4=800 (m)